Imbir
Imbir ma zdecydowany, wyraźny, lekko cytrusowy smak, jednocześnie jest ostry i orzeźwiający, co sprawia, że nadaje się zarówno do dań mięsnych, ciężkich i tłustych - dzięki temu są wyostrzone w smaku, pikantnych, jak też do zup oraz słodkich deserów. Pasują do niego przyprawy korzenne, jak: kardamon, cynamon, ziele angielskie, liść laurowy, goździki, gałka muszkatołowa i pieprz. Nie należy go łączyć z ziołami, gdyż może dojść do konfliktu aromatów. Można go używać na surowo i po przetworzeniu. Surowy dodaje świeżości owocom morza, wyostrza smak potraw mdłych. Sproszkowany zaś wyśmienicie sprawdza się jako dodatek do wypieku pierników, ciastek, herbatników, przygotowywania sałatek owocowych, pieczonych jabłek oraz przy produkcji piwa imbirowego lub lemoniady. Imbir można również marynować – w takiej postaci spotykamy go w kuchni japońskiej, gdzie jest nieodłącznym elementem przy serwowaniu sushi.
Znakomicie też łączy się smakowo z czekoladą! Dzięki swoim walorom orzeźwiającym i wyostrzającym trufle z imbirem w syropie są smakową poezją, że o wartościach zdrowotnych nie wspomnę (odsyłam do wikipedii).
Syrop imbirowy i imbir w syropie
Bardzo lubię imbir w każdej niemal postaci, ale preferuję właśnie w syropie lub kandyzowany. Imbir w syropie przygotowuję dwojako: mała ilość do szybkiego użytku z tylko podgotowanym korzeniem, albo większa ilość z ugotowanymi uprzednio kawałkami imbiru, co używam, czyli podjadam przez całą zimę albo i dłużej. Imbirowe słoiczki są również znakomitym prezentem podchoinkowym i nie tylko...
Sposób pierwszy
składniki: około 50 g świeżego obranego imbiru, 1 laska cynamonu, 100 g cukru, 100 ml wody
przygotowanie: imbir obrać, pokroić w cienkie plastry lub drobniejsze kawałki (szybciej zmięknie podczas gotowania), włożyć do garnuszka, dołożyć cynamon, zalać wodą i zasypać cukrem. Na średnim ogniu doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na małym ogniu - mieszając od czasu do czasu - przez 10 minut, by smaki i aromaty cynamonu i imbiru przeszły do syropu, a imbir nieco zmiękł.
Po tym czasie zestawić garnuszek z ognia, i po lekkim przestudzeniu syrop przecedzić i wlać do wcześniej dobrze umytego słoiczka, do którego wrzucić ugotowane cząstki. Tak przygotowany imbir przechowuję w lodówce do trzech tygodni.
sugestia: laskę cynamonu można zastąpić cynamonem sproszkowanym (ilość według uznania smakowego). Syrop wówczas nie będzie klarowny, ale jego smak (do kawy czy herbaty) nie zmieni się.
Sposób drugi
składniki: 325 g świeżego imbiru, 300 g cukru, woda w ilości przykrywającej kawałki korzenia podczas gotowania, 150 g wody po gotowaniu imbiru
przygotowanie: korzeń obrać ze skórki, pokroić na kawałki (do 2 centymetrów grubości), włożyć je do płaskiego garnka i zalać wodą tak, by woda była około 2-3 centymetrów ponad imbirem. Całość doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką i gotować około godziny, aż imbir będzie miękki. Po tym czasie korzeń wyjąć z wody, osuszyć na ręczniku papierowym, odłożyć.
Do drugiego garnka wlać wodę z gotowania imbiru (150g), wsypać cukier i mieszać tak długo, aż cukier rozpuści się. Przestać mieszać syrop, wolno gotować około 20 minut, kiedy syrop nieco zgęstnieje. Dołożyć ugotowany korzeń i dalej gotować przez następne 20 minut. Tak przygotowany imbir w syropie przełożyć do wcześniej przygotowanych, czystych i suchych słoików, które można przechowywać do jednego roku w chłodnym miejscu (nie w lodówce).
sugestia: korzeń imbiru można mrozić. Po zamrożeniu obrać go (dużo łatwiej aniżeli świeży), pozostawić do rozmrożenia, pokroić na kawałki, zalać wodą i gotować znacznie krócej, ponieważ mrożony imbir szybciej staje się miękki.
Mrożenie to też dobry sposób na przetrwanie nadmiaru korzenia w naszej lodówce.
Imbir kandyzowany
składniki: około 500 g świeżego obranego imbiru, dwa razy tyle cukru co imbiru (najlepiej około 500 g cukru białego i około 500 g cukru trzcinowego).
przygotowanie: obrany imbir pokroić w cienkie plasterki (2 mm), włożyć do rondla, lekko posolić, zalać zimną wodą tak, by tylko przykryła imbir. Doprowadzić do wrzenia, gotować przez 1 minutę, odlać wodę. Wsypać cukier, dolać szklankę zimnej wody, gotować na bardzo małym ogniu około 2 godzin. Ugotowany w cukrze imbir wyjąć na papier do pieczenia, wysuszyć, obsypać cukrem. Przechowywać w zamkniętym słoiku. Pycha!
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Czytam je z ogromną przyjemnością i uwagą.
Nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć od razu, za co przepraszam, ale... mam nadzieję, iż część pytań znajdzie swoją odpowiedź na stronie "czekoladowe porady". Zapraszam.